Dzień Kolorowej Skarpetki - 21.03.2023 r.

Dzień Kolorowej Skarpetki

Choć większość osób kojarzy 21 marca tylko z pierwszym dniem wiosny, jest to także szczególny dzień dla osób z zespołem Downa. Tego właśnie dnia jest obchodzony Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa gdyż nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów, który posiadają osoby z zespołem Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa oraz okazanie im akceptacji i empatii. Tego dnia zakłada się kolorowe skarpetki, by wyrazić różnorodność ludzi.

W naszej szkole także obchodziliśmy ten dzień, który był poprzedzony zajęciami z paniami pedagog. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest Zespół Downa i przygotowali kolorowe skarpetki, które były piękną dekoracją. To był kolorowy i radosny dzień oraz lekcja tolerancji.