Nietypowe święta w marcu

W kalendarzu świąt nietypowych marzec obfituje

w dni związane z biblioteką i szkołą

1 marzec- Dzień Piegów

Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.

3 marzec- Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

4 marzec - Dzień Gramatyki

Dzień Gramatyki to coroczne święto poświęcone poprawności językowej i gramatyce. W tym dniu celebrowane jest piękno języka i zachęca się ludzi do poprawnego posługiwania się nim w mowie i piśmie. To doskonała okazja, aby podkreślić wagę gramatyki i jej znaczenie dla zrozumienia oraz komunikacji.

Marzec -Dzień Matematyki

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może ... »

14 marzec - Dzień Liczby Pi

Jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

21 marzec - Międzynarodowy Dzień Poezji

To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

25 marzec – Dzień Czytania Tolkiena

Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza…

27 marzec - Międzynarodowy Dzień Teatru

Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.