Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dziadkowicach

Program "Poczytaj Bratkowi" - lekcja z udziałem rodziców (p.Urszula Noparlik) 6.04.2016 r.

Program "Poczytaj Bratkowi" - lekcja z udziałem rodziców (p.Urszula Noparlik) 13.04.2016 r.

Mama Jasia, pani Urszula Noparlik zrobiła nam wszystkim niespodziankę, ponieważ przyszła do nas na lekcję w przebraniu biedronki, nawiązujac do treści tekstu, który miała nam przeczytać. Pani Ula poprowadziła zajęcia jak zawodowa nauczycielka. Dzieciom bardzo się podobają lekcje prowadzone z udziałem rodziców.

 

 

Scenariusz lekcji przeprowadzonej w ramach programu „Poczytaj Bratkowi”

Opracowanie: Barbara Ogar

Prowadzenie: Urszula Noparlik przy wsparciu nauczycielki

Miejsce realizacji: Klasa 1A Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dziadkowicach

 

Temat: Rozmowa na temat znaczenia owadów w życiu człowieka zainspirowana opowiadaniem pt. „Płaszczyk biedronki”

 

1. Czytanie tekstu przez mamę Jasia, panią Urszulę Noparlik

2. Pytania sprawdzające rozumienie tekstu:

  • Wymieńcie owady występujące w tekście (biedronka, stonka, mrówki, motyl, trzmiel, pszczoła, termity)
  • Jaki problem miały owady mieszkające na łące? (problem z biedronką, która nie chciała się z nikim przyjaźnić, bo była zapatrzona w swój piękny płaszczyk)
  • Kto chciał się zaprzyjaźnić z biedronką? (motyl)
  • Co się wydarzyło pewnego dnia? (zbicie lustra, zmycie kropek na płaszczyku)
  • Kto pomógł biedronce naprawić szkody? (pszczoła)
  • Jak zachowała się biedronka? (zaprzyjaźniła się z mieszkańcami łąki)
  • Wymieńcie nazwy innych owadów, które znacie

3. Omówienie rozwoju motyla (jajeczko, gąsienica, poczwarka, owad dorosły)

4. Odczytanie nazw owadów (jajeczka z napisami dla każdego dziecka): biedronka (9 g, Z), pszczoła (6 g, Z, Czer), szerszeń (6 g, Czer), trzmiel (6 g, Z), mrówka ( 6 g, Z, Czer), stonka (6 g, Czar), motyl (5 g, Z, Czar), komar (5 g, Czer), mucha (4 g, Czer), mszyce (5 g, Czar), jedwabnik (9 g, Z), chrabąszcz (7 g, Czar)), osa (3 g, Czer)

5. Nauka rymowanki

6. Przeliczanie ilości głosek w wyrazach, rozdzielenie na szkodniki, owady pożyteczne i owady groźne dla człowieka. (ułożenie karteczek na trzech kołach – czarnym, czerwonym i zielonym)

7. Rozmowa nt. Jak bezpiecznie zachowywać się w kontaktach z owadami?

  • Do ula zbliżać się w ubraniu ochronnym
  • Nie drażnić groźnych owadów: szerszeni, os, pszczół, mrówek
  • Osoby uczulone po ugryzieniu powinny jak najszybciej udać się do lekarza
  • Usuwać gniazda os i szerszeni przez osoby dorosłe (strażacy)

8. Oglądanie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panią Urszulę Noparlik pt. „Owady”

9. Nauka rysowania biedronki

       

Znaczenie owadów:

mrówki
Pożyteczne ponieważ:
- pomagają w powstawaniu próchnicy i kompostu
- roznoszą nasiona
- pozbywają się wielu szkodliwych owadów, ich larw i gąsienic
- oczyszczają lasy z martwych organizmów
- wpływają pozytywnie na fizyczne i chemiczne właściwości gleby
- wydzielają kwas mrówkowy wykorzystywany w medycynie
 
Szkodliwe ponieważ:
- hodują mszyce, czerwce i inne szkodliwe owady które wydzielają rosę miodową
- niszczą biedronki i inne pożyteczne owady walczące z mszycą i szkodnikami
- kopce mrówek utrudniają ukorzenianie roślin

 

- biedronka, zwana siedmiokropkową oraz "bożą krówką"; larwy są bardzo pożyteczne, ponieważ niszczą mszyce;
- pszczoła miodna- żyje ona w bardzo dobrze zhierarchizowanych pszczelich rodzinach; rozwój ewolucyjny pszczoły miodnej wiąże się z ewolucją roślin typu okrytozalążkowego; początkowo udomowianiem pszczół zajmowano się w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Europie; pszczoła miodna zajmuje konkretną, ściśle określoną pozycję w rodzinie; najważniejszą rolę pełni pszczoła-matka, której rola polega na przedłużaniu gatunków; w ulu pracują robotnice, które zajmują się między innymi czyszczeniem pszczelich komórek, przeróbką surowców pokarmowych na miód czy obroną gniazda w sytuacji zagrożenia;
- jedwabnik morwowy- jest to motyl, który pochodzi z rodziny jedwabnikowatych; wywodzi się on z kontynentu azjatyckiego; hoduje się go w celu uzyskiwania przędzy; samica jedwabnika składa kilkaset jaj, z których następnie wylęgają się gąsienice; gąsienice są bardzo żarłoczne, ich pokarmem są przede wszystkim liście morwy; po miesiącu gąsienice otaczają się kokonem z jedwabnej nici;
- trzmiel- znanych jest około 200 gatunków trzmieli, w Polsce- kilkadziesiąt; trzmiele odżywiają się nektarem kwiatowym; zapylają koniczynę żyją w organizacji, ale tylko jednorocznej; zakładają one gniazda w ziemi, z nadejściem zimy giną ( udaje się przeżyć zapłodnionym samicom);
- stonka ziemniaczana- zwana jest także żukiem z Kolorado; jest to uciążliwy szkodnik, który atakuje przede wszystkim uprawy ziemniaków; stonkę ziemniaczaną bardzo łatwo poznać- jest to centymetrowej długości owad, którego ciało pokrywają czarne pasy na żółtym tle; larwy oraz formy dojrzałe żerują na liściach ziemniaczanych, prowadzą do zupełnego zniszczenia rośliny; bardzo często występuje na skalę masową; do walki ze stonką ziemniaczaną wykorzystuje się środki chemiczne;
- komar- jest to owad z rodziny komarowatych; przenosi zarazki różnych chorób
- szerszeń- owad ten należy do rzędu błonkówek; szerszeń jest najpopularniejszym przedstawicielem osowatych w naszym kraju; owady te żyją w zorganizowanych społeczeństwach; gniazda budują przede wszystkim w norach, dziuplach; odżywiają się innymi owadami, owocami; wyrządzają dość duże szkody w sadownictwie; stanowi także zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka; szerszenie zwalczane są przede wszystkim poprzez niszczenie gniazd;

- mucha – roznosi zarazki powodując choroby u ludzi

- osa - szkodniki, bo przenoszą na produkty żywnościowe drobnoustroje chorobotwórcze z miejsc, w których poprzednio żerowały (z odchodów, padliny czy wysypiska śmieci).
Osy, zdobywając drewno do budowy gniazda, często niszczą drewniane elementy budynków, ogrodzeń, a także mebli ogrodowych. Wybierają próchno ze starych drzew i obgryzają korę z młodych gałązek (sok roślinny dostarcza im białka), niszcząc drzewa ozdobne i owocowe.

 - pożyteczne: niszczą różne owady – szkodniki roślin, którymi karmią swoje larwy, usuwają padlinę – znoszą do gniazda skrawki mięsa, zebrane z martwych zwierząt, zapylają kwiaty różnych roślin (chociaż nie są tak skuteczne, jak pszczoły).

- chrabąszcz – szkodnik, zjada liście roślin

- mszyce - Mszyce są roślinożerne: wysysają sok z roślin, trawiąc go częściowo, a pozostałość wydalają w postaci tzw. spadzi za pomocą syfonów. Ilość pobieranego soku jest bardzo duża, sięgając ⅓ masy owada Często są przyczyną znacznych szkód w uprawach. 

Niektóre gatunki mszyc żyją w symbiozie z mrówkami. Spadź, zawierająca znaczne ilości cukrów, i innych związków, jest atrakcyjnym pokarmem dla niektórych gatunków mrówek, które z kolei zapewniają mszycom ochronę przed drapieżnikami i dbają o zapewnienie im wydajnych miejsc żerowania.