Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dziadkowicach

Nauka pływania 2017

Nauka pływania 2017

I EDYCJA NAUKI PŁYWANIA 2016/2017

 

Uczniowie naszej szkoły z klas I – VI w okresie od marca do maja 2017 uczestniczyli w zajęciach nauki pływania.

Uczniowie w ramach zajęć brali udział zajęciach mających na celu:
• Kształcenie zdrowego stylu życia i inspirowanie harmonijnego rozwoju;
• Kształtowanie umiejętności umożliwiających dbanie o własne zdrowie;
• Hartowanie ucznia na bodźce fizyczne i psychiczne;
• Wszechstronny rozwój sprawności kondycyjnej;
• Wyposażenie uczestników w zasób umiejętności ruchowych, umożliwiających uczestnictwo w pływaniu rekreacyjnym, podstawowe pływanie sportowe;
• Integracja środowiska uczniowskiego.
• Nauka nowych elementów (stylów pływackich). Program rozwijał sprawność fizyczną uczestników i ich uzdolnienia sportowe. Zajęcia pływackie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej. Dzięki wyjazdom młodzież szkolna nauczyła się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Ćwiczenia w formie zabawowej dały okazję do ruchowego i emocjonalnego „wyżycia się” oraz dostarczyły radości i satysfakcji. Jest to tym bardziej cenne, gdyż dzieci z gminy Dziadkowice nie mają możliwości na co dzień korzystać z pływalni i mogły z pożytkiem dla zdrowia spędzić czas. Wspólne wyjazdy zintegrowały środowisko uczniowskie klas I-VI. Organizatorem wyjazdów jest Pani Maria Jolanta Zalewska oraz Pani Ewa Michalska

II EDYCJA NAUKI PŁYWANIA 2017/2018

Od początku października ruszyła druga edycja nauki i doskonalenia pływania uczniów Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach.

Dlaczego pływanie jest zdrowe?

1. Pierwsza minuta... 
Zmniejsza obciążenia

Od pierwszej minuty po zanurzeniu w wodzie Twoje stawy będą wykonywały dużo lżejszą pracę - obciążenia, którym są podawane, są mniejsze, bo w basenie tracisz tyle na wadze, ile wyparta przez Ciebie woda. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się kontuzjami.

2. 5 minut...
Wydłuża życie

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wyglądasz jak ratownicy ze "Słonecznego patrolu", to dzięki wizycie na basenie możesz uratować jedno życie - Twoje. 5 minut kraula to spalenie 50 kcal. Dzięki temu masz aż o 60% większą szansę na uniknięcie chorób serca w porównaniu z gośćmi, którzy spalają nawet 7 razy więcej kalorii, ale podczas mało intensywnych sportów, np. gry w golfa.

3. 30 minut...
Pozwala wygrać z kolarzem

Zgodnie z tym, co podaje Kompendium Aktywności Fizycznej, pół godziny dosyć intensywnego pływania (bez żabki obserwatorki) ma podobny wpływ na Twoją formę co 10 km przejechanych na rowerze w tempie 20 km/h. Biorąc pod uwagę fakt, że w zimie trudniej o przyjemność z jazdy na rowerze, a kolarze łapią kontuzje 10 razy częściej niż pływacy, wybór jest oczywisty.

4. 45 minut...
Sprawia, że jesteś jak motylek

Godzina lekcyjna pływania motylkiem to około 600 kcal i świetny trening barków, mięśni piersiowych i tricepsów. Problem polega na tym, że niewielu z nas jest w stanie tego dokonać. Na szczęście jest rozwiązanie. Pływaj klasyczną żabką, ale nogami trzymaj deskę do pływania. Efekt będzie bardzo podobny jak przy 45 min pływania motylkiem.

5. 60 minut...
Rozgrzesza z Big Maca

Godzina leżenia na plecach nie da Ci nic - nawet w wodzie. Ale już godzina pływania na plecach to wykorzystanie kalorii, jakie wrzuciłeś w siebie, zjadając Big Maca. Spoko, każdy ma prawo do chwili słabości...

6. Jeden tydzień...
Wzmacnia układ krążenia

Pokonywanie kolejnych długości basenu świetnie wpływa na zbolałe serce. Badania prowadzone przez 19 lat w Finlandii (przebadano 47 721 dorosłych osób) wykazały, że ci, którzy pływali właśnie 3 razy w tygodniu po 60 minut, mieli aż o 26 procent mniejsze ryzyko zawału.

7. 2 tygodnie...
Wprawia w dobry humor

Może to z powodu widoku kobiet w obcisłych kostiumach kąpielowych, a może z powodu uczucia lekkości, jakie masz w wodzie. Fakt faktem, że pływacy są zrelaksowani. Amerykańskie badania Uniwersytetu Nowy Jork potwierdziły, że osoby regularnie chodzące na basen rzadziej mają depresję, wpadają w złość czy odczuwają niepokój. Problemy, które u innych powodują stan podwyższonego napięcia, po pływakach wydają się spływać jak woda.

8. 10 tygodni...
Poprawia wentylację

Chodzenie na basen (3 razy w tygodniu) znacznie zwiększa VO2max - parametr, który pokazuje, jakie ilości tlenu mogą przerobić Twoje płuca. U pływaków zwiększył się on aż o 11%. To ogromny skok, bo po 10 tygodniach biegania po bieżni VO2max zwiększa się o 1,5%.

9. 15 tygodni...
Reguluje cholesterol

Często kontakt z wodą pozwoli Ci na lepszą kontrolę cholesterolu. Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Toledo, pływanie zwiększa ilość "dobrego" cholesterolu HDL i trzyma we właściwych granicach poziom "złego" LDL.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć „naszych pływaków”